Radio z GPS-em – dlaczego warto?

GPS to jeden z przełomowych wynalazków naszych czasów

Bez niego nie wyobrażamy sobie nie tylko wyjazdu na wakacje, ale również jazdy po większym mieście. Choć bywa mylący, ciężko wyobrazić jazdę samochodem z tradycyjna mapą.

 

Nawigacja Vordon GPS 7″ TRUCK

GPS – krótka historia

Pierwszym skutecznym i ogólnie dostępnym systemem nawigacji satelitarnej był powstały w latach 50. XX wieku amerykański system Transit. Został on opracowany na potrzeby marynarki wojskowej USA , ale w 1967 roku udostępniono go również do celów cywilnych. Jego podstawę stanowiło sześć satelitów okrążających ziemię. Na bazie doświadczeń z tym systemem satelitarnym powstawały kolejne. Pierwsze prace nad systemem GPS (ang. Global Positioning system) rozpoczął w 1973 roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych – system miał mieć zastosowanie wyłącznie w celach wojskowych. Pierwszy satelita został umieszczony na orbicie w 1978 roku, a w 1995 roku system stał się w pełni sprawny operacyjnie. Współczesny system GPS składa się z segmentu kosmicznego – 31 satelitów orbitujących wokół ziemi, segmentu naziemnego – stacji kontroli na ziemi oraz segmentu użytkownika, czyli odbiorników sygnału.

Jak działa GPS?

Zasada działania systemu GPS opiera się na pomiarze czasu, w jakim sygnał z satelity dociera do odbiornika na ziemi – na podstawie godziny wysłania sygnału oraz jego dotarcia do odbiornika. Ponieważ jednak zegary w odbiornikach nie są tak precyzyjne, jak zegary w satelitach, potrzebny jest pomiar sygnału z czterech satelitów, aby skorygować błędy – dopiero wtedy można precyzyjnie określić pozycję GPS.
Mobilne urządzenia nawigacyjne mają więc wbudowany odbiornik obliczający pozycję GPS i zaznaczający ją na mapie. Jeśli ustalone przez GPS miejsce się nie zgadza, urządzenie koryguje je i przenosi na np. najbliżej położoną drogę.

 

Nasze radia

-17%
-13%
125,00  109,00 
-25%
-22%
899,99  699,99 
-45%
899,99  499,00 
-22%
599,99  469,00 
NEW

 

Jaki GPS wybrać do samochodu?

W dzisiejszych czasach nikt już nie wyobraża sobie jazdy samochodem bez systemu GPS. Dzięki niemu możemy nie tylko trafić na miejsce, ale także ominąć korki i remonty, znaleźć najszybszą lub najbardziej ekonomiczną trasę. Jaki GPS najlepiej sprawdzi się w samochodzie? Wiele osób korzysta po prostu z telefonu, jednak to rozwiązanie ma wiele minusów – ekrany telefonów są niewielkie, więc źle się na nie patrzy w czasie jazdy, ponadto baterie w telefonach często szybko się wyczerpują.

Możemy również zakupić specjalną, dedykowaną do samochodu nawigacje – minusem tego rozwiązania jest konieczność wykupywania często drogich aktualizacji, gdyż poprzednie wersje nie uwzględniają remontów, nowych dróg itp. Świetnym rozwiązaniem jest radio samochodowe z androidem – możemy na nim zainstalować aplikację Google Maps. Takie radia wyposażone są w duże wyświetlacze, posiadają też dobrej jakości głośniki, dzięki czemu kierowca dobrze słyszy komunikaty systemu GPS. Oprócz nawigacji radia z androidem mają wiele innych funkcji – takich jak oglądanie filmów z serwisów YouTube lub Netflix czy wyświetlanie obrazu z kamery cofania.

Najlepsze radia do nawigacji

Wszystkie modele marki Vordon działające na systemie android wyposażone są w duże, jasne i czytelne wyświetlacze, dzięki którym jazda z systemem GPS jest bezpieczna i komfortowa. Możemy na nie przesyłać obraz ze swojego smartfona bezpośrednio, za pomocą funkcji mirrorlink, lub za pomocą systemów bluetooth i Wifi. Wybrane modele, jak Yellowstone wyposażone są we wbudowany moduł GPS, dzięki czemu nie musimy się martwić, że bateria w naszym telefonie rozładuje się i pozbawi nas nawigacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *