Czy muzyka ma wpływ na skupienie kierowcy

Czy muzyka ma wpływ na skupienie kierowcy?

Sportowe auto, głośny silnik, otwarte okna i głośna muzyka w stylu hip hop – kto z nas nie był świadkiem takiej sytuacji?

Czy to możliwe, żeby w takich warunkach, przy tak głośnej muzyce, kierowca utrzymał pełne skupienie na drodze i nie doprowadził do tragedii? To pytanie ciśnie się na usta wszystkim, którzy mijali kiedyś auto z głośno grającą muzyką.

Sprawdź nasze bestsellery!

-17%
-13%
125,00  109,00 
-25%
-22%
899,99  699,99 
-45%
899,99  499,00 
-22%
599,99  469,00 
NEW

Rodzaj muzyki a nasze samopoczucie

Każdy rodzaj muzyki wpływa inaczej na jego odbiorcę. Muzyka klasyczna uspokaja nas, wprowadza w nastrój melancholii. Nie powinniśmy jej słuchać prowadząc samochód wieczorną porą. Podobnie jest z spokojnymi balladami. Te rodzaje muzyki działają na nas usypiająco, a to tylko o krok od tragedii na drodze. Inne emocje wywołują w nas rockowe oraz metalowe kawałki – działają pobudzająco, a nawet wywołują one agresję u prowadzącego pojazd.

Kierowcy przy takich melodiach, zaczynają prowadzić samochód znacznie szybciej, noga z gazu nie chce schodzić, chętniej wyprzedzamy. Podobnie na niektórych kierowców wpływa muzyka w stylu rap bądź hip hop.

Marzycielstwo za kółkiem

Pułapką dla wielu kierowców może być muzyka, która sentymentalnie kojarzy nam się z konkretnym momentem przeszłości lub znaną nam osobą. Kiedy melodia przywołuje jakieś wspomnienia np. naszego dzieciństwa, dawnej miłości czy ostatnich wakacji nasze myśli mogą pójść w stronę niż droga którą mamy przed sobą – nawet jeśli nie działa ona na nas usypiająco.

Muzyka a dźwięki wokół samochodu

Ulubione utwory czasem są naszym najlepszym towarzyszem podróży. Jednak zdarzają się sytuacje w których musimy pozostać wyjątkowo skupieni np. chcąc usłyszeć czy silnik naszego samochodu poprawnie pracuje czy podczas cofania. Warto zaopatrzyć się w radio samochodowe, które posiada funkcję automatycznego ściszania dźwięku podczas cofania. Jedną z firm oferujących radia z takimi funkcjami jest marka Vordon. Kupując radio do samochodu warto również zwrócić uwagę, czy sprzęt, na który się zdecydujemy, może być ściszany i pogłaśniany dzięki specjalnym przyciskom na kierownicy. Ta funkcja jest szczególnie przydatna, gdy słyszymy gdzieś w oddali karetkę. Możemy wtedy łatwo i sprawnie wyciszyć dźwięk i całkowicie skupić się na tym co dzieje się poza naszym samochodem.

Najlepsze rozwiązanie

Wielu kierowców nie wyobraża sobie jazdy w ciszy. Coraz lepsze systemy nagłośnienia marek takich jak Vordon sprawiają, że kierowca ma ochotę podgłośnić muzykę i dodać gazu. Z pomocą przychodzą nam tutaj tradycyjne audycje radiowe. Głos radiowca wpływa bardzo dobrze na nasze skupienie – jesteśmy skoncentrowani na słuchaniu (nie mówieniu!) i oczywiście na jeździe samochodem.

Podobnym rozwiązaniem są audiobooki, które są idealnym rozwiązaniem na dalekie podróże. Fabuła książki zdecydowanie wpłynie na naszą mobilizację za kółkiem.

Najlepsze ceny!

-45%
899,99  499,00 
-17%
-25%
-13%
125,00  109,00 
-22%
599,99  469,00 
-22%
899,99  699,99 

Złoty środek

Jak znaleźć złoty środek? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Chyba najlepszym rozwiązaniem jest zakup sprzętu i równocześnie rozsądne korzystanie z jego atutów i odpowiednie skupienie podczas jazdy.

Warto wybrać wielofunkcyjne radio samochodowe marki Vordon, które będzie stanowić uzupełnienie naszego pojazdu, a także posiadać będzie funkcje zwiększające bezpieczeństwo na drodze – np., zestaw głośnomówiący. Dzięki temu, będziemy mogli czuć się bezpiecznie i słuchać swojej ulubionej muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *